VARJUPAIKA OTSIDES

Järva-Jaani Vanatehnika varjupaik

Järvamaal Järva-Jaani vallas asub üks omamoodi hüljatud asjade varjupaik. Millised asjad täpsemalt on oma tee sinna veidrasse paika leidnud?

Järva-Jaani roomikutel ämmaisand

Eestimaal möllas 2010. aasta detsembrikuu suur lumetorm. Teed olid hangedest ummistatud ja üle Eesti oli lumevangis tuhandeid inimesi. Samal ajal ootas kaugel külas üks tore naisterahvas kohe-kohe uue inimese sündimist. Tormi möllates tekkis aga kahtlus, kas vajalikul hetkel ikka pääseb läbi lume lapse sündimiseks turvalisse keskkonda. Ei saanud kindel olla ju ühelegi ratastega sõidukile.

Traktor varjupaigas

Keerulisel hetkel meenus Järva-Jaani Vanatehnika varjupaik, kus oldi nähtud võimast roomikautot. Abipalve peale oli varjupaiga elavjõud eesotsas Tuve Kärneriga kohe valmis vajadusel masina käivitama ja kohale kihutama. Kuid kunagi ei tea, kuidas asjaolud kujunevad ja mehed otsustasid nii olulisel hetkel mitte midagi juhuse hooleks jätta. Kahe päevaga õpiti kohalike teadjate ja interneti abiga selgeks olulisemad võtted sünnituse vastuvõtmisel.

Tol korral ei läinud vaja ei roomikutega masina transporti ega ka meeste sünnitusabi. Küll on aga väga hea teada, et Eestimaal on mehed, kes on võimelised vaatamata lumele, porile või puhkepäevale saabuma sünnitust vastu võtma! Ja muidugi on hea teada, et Järva-Jaanis on selline ülitore koht nagu Vanatehnika Varjupaik.

Autoderivi varjupaigasVäärikas vananemine

Pikkadest autorividest kumab vastu omamoodi väärikust. Kõiki neid autosid ei ole mõtet ja ka võimalik taastada ning uuele elule äratada. Oma aktiivse aja ära elanud ja teenistuse lõpetanud neljarattalised sõbrad on nüüd koos ja pakuvad jälle paljudele inimestele rõõmu. Kõigil neil on peale margi ja väljalaskeaasta ka mingi oma lugu, millest enamikku ei tea keegi. Siiski on üks mees, kes teab nende lugusid kõige rohkem.

Tuve Kärner – vanade autode kõige suurem sõber

Tuve KärnerTuve on kogu selle hullumeelse ettevõtmise hing ja samas nende autode hingetohter. Temale on teada paljude autode iseloomud, lapsepõlvelood ja palju muud. Kuid ta ei saakski kõiki endale teadaolevaid lugusid ära jutustada – enne tulevad uued lood peale, kui ta eelmistega lõpetaks. Autode kogumise kontekstis olid esimesteks autodeks just tuletõrjemasinad. Mida muud oodatagi vabatahtlikult pritsumehelt, kes peale autode elude pikendanud nii mõnegi tuleohtu sattunud inimese elu. Tuletõrjeauto ZIS oli teadlikult kogumise mõttes esimene eksponaat koduaias, mis maasikapeenrasse pargiti. Üsna paljudes kohtades vahetati need autod humanitaarabiga saadud uuemate autode vastu välja. Vana nõukogude ajast pärit tuletõrjetehnikat hakati maha kandma… ja nii need vanad nostalgilisemad autod hakkasid tulema. Mingil ajal sai aga tuletõrjeautode hulk otsa ja siis oli juba Tuve huvi arenenud teistegi nõukogude ajast pärit sõidukite vastu, sest ka need muutusid ainulaadsemateks.

Häda päästis hullemast

Varjupaigas pole ainult autod – põnevaid lugusid saab teada ka rongidest.

1967. aastal oli Türi–Tamsalu kitsarööpmelise raudteel Türil Tallinna tänava ülesõidu putkas resideeruval raudteevahil kõht lahti ja tekkis kiire vajadus hädale minna. Samal ajal lähenes ülesõidule mööda raudteed rong ja maanteed pidi veoauto, mis õnnetuseks kokku põrkasid. Raudteevahi putka purunes rauatonnide all pilbasteks, aga tööl olnud raudteevaht jälgis õnnetust hoopis sanitaarsõlmest. Õnnetuses said kannatada vaid raudruunad, inimesed pääsesid kõik eluga…

Varjupaigas on heleroheline vagun, mis seisab kunagise raudteeliini kõrval ja sinna on kogutud kogu selle liini põnev ajalugu. Seegi ainult üks väike osa kõigest põnevusest.

Varjupaik on kohustuslik!

Varjupaiga perenaine

See täiesti ainulaadne koht on kohustuslik eelkõige erinevas vanuses poiste vanematele ja muidugi kõikidele mutrit keeranud meestele. Hea tuju ja korralik annus nostalgiat on garanteeritud kohe, kui väravatest sisse astute.

Naisterahvastele võib elamust pakkuda juba ainuüksi see, kuidas mehed kõiki neid aparaate vaadates elevile lähevad – suurte meeste Legoland. Ja kindlasti võib naistele inspiratsiooni pakkuda Tuve abikaasa Silva pühendumus, kes näiteks toidulauale vajaliku lisa samuti temaatilises kasvuhoones, autokastides või autokummides kasvatab.

KÜLASTUSINFO

Autor Janek Šafranovski
Janek Šafranovski on turismivaldkonnas tegev olnud juba mitu aastat. Rebala muuseumi juhtimise kõrval on tema suur huvi artiklite ja lugude kirjutamine.