AINULAADNE TURBASAUN LAMMASMÄEL

Lammasmäe turbasaun

Eesti Vabariigi 100. tähtpäev on küll juba möödas, kuid see ei tähenda, et kingitused Eestile on lõppenud. Lammasmäe Puhkekeskus üllatas Eestit millegiga, mis on erakordne nii kodumaal kui ka laias maailmas. Maakodu toimetus jagas meiega oma artiklit täismahus. Fotode autor Sven Arbet.

Meelis ja Airi Parijõgi lähevad ajalukku kui Eesti esimesed turbasauna ehitajad. Nad tegid seda Eesti riigi 100. sünnipäevale mõeldes.

Väike ja juba eemalt erilisena silmapaistev maailmas ainulaadsest ehitusmaterjalist ehitatud saunake asub Kunda jõel, ujukitel.

Kes tahavad turbasaunas mõnuleda, peavad ületama vee ehk kõndima mööda turbaplaatidega kaetud pontoonastmeid. “See sai nii meelega nii tehtud, et tekiks rabas kõndimise tunne!”

Parvel näib jalgealune kindlam, kuid jõgi kiigutab veidi ka sauna ennast, mida on tunda ka laval istudes. Hoone karunahakarva seinad on ehitatud Läänemaa turbast toodetud plokkidest. Pimedal ajal loovad meeleolu aknalaual klaasist ümbristes kumavad küünlad.

Lammasmäe turbasaun

Sauna keskmes on maja süda – Koda keris, mida köetakse puude ja turbabriketiga. Küttekeha pidi olema kaalult kerge, et sobiks parvele, ning lisaks tagama ideaalse kuumuse ja niiskuse, mis on vajalik turbahoolduse tegemiseks. Mõnusas soojuses saab teha turbaprotseduure.

Pikemalt loe Lammasmäel asuvast ainulaadsest turbasaunast PDF failis siit.

KÜLASTUSINFO

Autor Liis Teresk
Liis on töötanud Põhja-Eesti Turismis peaaegu kolm aastat. Ta on alati tundnud tõmmet turismi ja erinevate kultuuride vastu.