LILLEMANTLITE VÕLUKUNST

Hall lillemantel
Tihti kerkib küsimus, kes on käsitööline ja kes kunstnik. Jaaniojal on küll käsitöötalu, aga seda väga põnevat kohta külastanud inimesed on veendunud, et seal tehakse kunsti.

Üks kunstiliik, mida Jaanioja talus viljeleb perenaine Janika Saar, on lillemantlite valmistamine. Uurime, millise kunstiliigiga on täpsemalt tegu. Kuigi kõik nende mantlite kandjad teavad, et kindlasti on neis teatud osa võlukunsti.

Lillemustrid on välja kasvanud minu vanaema sünnikoha Paistu arhailisest tikandist ja kiirgavad kahtlemata hoomamatut salapärast jõudu.


Kas lillemustrid kaitsevad kandjaid kurjade pilkude eest?

Piknik Jaaniojal

Tikitud (pigem hoogsalt nõelutud) ornamendid ja lillemustrid on välja kasvanud minu vanaema sünnikoha Paistu arhailisest tikandist ja kiirgavad kahtlemata hoomamatut salapärast jõudu. Need, kellel on minu lillemantel, tunnevad ennast kaitstuna, ilusana ja õnnelikuna. Vähemalt nii nad mulle räägivad.

Kas mantli valmistamise protsess on saladus?

Valmistan lillemantleid vanadest kampsunitest ja tootmisjääkidest. Kõige kauem võtab aega alustamine. Laotan kõik materjalid laiali, kombineerin omavahel, lõikan tükke, õmblen kokku, vanutan, venitan taas vormi, otsin sobivas toonis lõnga, millest vajadusel juurde heegeldada ja kududa, tikkida ornamente ja heegeldada lilli, viimistlen nõelviltimisega. Kogu protsess sarnaneb voolimise ja maalimisega. Iga lilleke, täpike ja tükike on oma kohal täiesti praktilistel kaalutlustel, et mantel oleks vajalikust kohast tuult pidavam, vormi hoidvam ja istuks seljas hästi. Kui praktilisest vajadusest tehtud tööd on valmis, tasakaalustan kogu töö nii, et kompositsioon ja värvilahendus oleksid paigas ning viimistlen seni kuni mantel lööb särama. Õige sära lööb välja siis, kui mantel kohtub õige inimesega, tulevase kandjaga.

Kas mantlil on ka garantiiaeg?

Minu tööd on ajatud ja eluaegsed, neid võib aastaid edasi voolida, midagi lisada ja ära võtta, vanutada ja viimistleda uuesti. Mõistagi tekstiil ju lõpuks kulub ja ehk kaotab erksuse, kuid minu töid võib korduvalt erimoel uuendada ja taas särama panna. Annan oma töödele oma eluea pikkuse garantii – annan nõu hooldamisel, parandamisel ja uuendamisel. Villaseid asju on minu meelest lihtne hooldada ja minu tehnoloogia hoiab esemed vormis. Kui räägin külalistele oma lillemantlite ja lapivammuste lugu, siis näitan oma 20 aastat vanu töid, mis on siiani kantavad. On inimesi, kes kannavad aastaringselt minu erinevaid rõivaid ja ootavad aina lisa.

Kas tulevikus loodad tänavapildis näha lillemerd (sinu mantlitest)?

KleidimeriLillemantlite merd võib näha ehk aeg-ajalt minu näitustel või siis, kui minu tööde kandjad kokku tulevad. Olen endale lillemantlite kaudu saanud palju uusi sõpru. Masstoodanguna neid lugudega ja voolitud töid teha ei saa. Kui leian osavnäppe, kes aitavad väikesi seeriaid valmistada, siis on lootust, et mõni inimene rohkem kui praegu, saab endale ihaldatud unikaalse töö.

Milline on täiuslik mantel ja millal sellise valmistad?

Minu töödel on oma aastaring. Kevadel armastan teha romantilisi lillemantleid, milles tunda ennast Kevadena ja millega on pisut ebamaine minna läbi sumedate suveõhtute sügisele vastu. Sügise rusked toonid sobivad maavillastesse jakkidesse ja pihtseelikutesse ning värviline sügis peegeldub ka minu töödest vastu. Ilmapuud ja päikeserattad ilmuvad vammustele hingede ajal. Esimest lund tervitada ja viimast saata on kuidagi taevasse tõstev lumetupsulistes rõivastes. Ja kuidagi on kujunenud nii, et need on viimasel ajal meie lipuvärvides. Igale aastaajale vastab erinev täiuslik mantel. Igas järgnevas töös on kübeke uut ideed ja rohkem kogemust ning täiuslikkust. See protsess on lõpmatu.


Kes tahab veenduda, kas Janika mantlites on kevadet, suve või muistset maagiat, peab kindlasti asja lähemalt uurima. Selleks ei pea tingimata mantlit ostma – piisab ka vaatamisest, kuulamisest ja selle omapärase keskkonna tajumisest.

Tekst: Janek Šafranovski | Pildid: Jaanioja Käsitöötalu

KÜLASTUSINFO

Autor Janek Šafranovski
Janek Šafranovski on turismivaldkonnas tegev olnud juba mitu aastat. Rebala muuseumi juhtimise kõrval on tema suur huvi artiklite ja lugude kirjutamine.