ÕNNE TAGUJAD

Sepad

Hobuseraud toob õnne, see on kindel! Millal inimesed sellest esmakordselt aru said, pole tänapäeval enam täpselt teada. Vanimad teated sellest uskumusest ulatuvad muistsete keltideni, kes olid omal ajal Euroopa sepakunsti pioneerid. Teadlased on arvanud, et üks põhjuseid võis olla hobuseraua sarnasus kuuga, mis oli muistse kuujumalanna sümboliks. Kuu kultus seostus omakorda öö ja viljakusega, millest viimane just noorpaaridele oluline on.

Samas on arvatud, et hobuseraud ja selle valmistamine seostub raua maagilise võimega, mis oma tugevuse ja tules karastumusega pahad vaimud eemal hoiab. Sepad on oma sellealase kunstiga muidugi omamoodi maagid.

Abiellujad veskisIgal juhul on õnne soosingus need noorpaarid, kes oma pulmapäeval sepal hobuseraua taguda lasevad.

Kui on soov enne tähtsat päeva veskiseppadega tutvust teha, saavad poissmehed või neiud oma vahva seltskonnaga abieluvälise aja lõppu tähistades näiteks kaasale või vanematele meene sepistada.

 

Puraviku tuuleveski sepikoda

Üks erilisemaid paiku, kus abiellujad õnneraua rituaali läbi teevad, on Puraviku tuuleveski Raplamaal. Igal aastal alustavad mitmed noorpaarid oma kooselu selles vägeva võimuga kohas. Eks see lumivalge veski ole isegi omamoodi viljakuse sümbol ja sealse sepikoja sepad annavad omalt poolt õnnetoova killukese sellesse imelisse päeva. Veski juures on altariks kujunenud vana veskikivi, mille ääres noored paari kuulutatakse.

Lauri Laiapea ja Harri Riim

Vana veski ellupuhujad

Puraviku Tuuleveski sepikoja asutasid Lauri Laiapea ja Harri Riim kaksteist aastat tagasi. Noored mehed olid väärikal, kuid laguneval veskil silma peal hoidnud juba mõnd aega. Sepad ei ole mehed, kes raskuste ees põnnava löövad. Indu täis, võtsid mehed ette raske katsumuse, viisid oma unistuse ellu ning nüüd on põhjust igati uhke olla – veskist on taas saanud kaunis ja väga põnev koht.

Sepised

Rõõmu kõigile

Veskis ei käi muidugi ainult noorpaarid ja sepiste tellijad. Meeste põnevat töökoda külastavad nii üksikud rändurid kui ka suured turismigrupid. On huvitav jälgida, kuidas tulel pea paindumatust rauatükist ilus ese valmib. Mehed näitavad oma oskusi hea meelega ning pakuvad lahkelt ka külalistele haamrilööki proovida.

Puraviku tuuleveski

Ilus veski

Puraviku tuuleveski on lumivalge ja erilise sihvaka kujuga ning mõjub seetõttu avaral maastikul lummavana. Sellel veski kujul on oma lugu, millest mehed hea meelega pajatavad. Tublid sepad oskavad ekskursioonil rääkida muidugi ka teisi veski ja selle ümbrusega seotud huvitavaid lugusid. Tekkis huvi? Siis ega muud, kui tuleb suund Rapla valda võtta!

Pildid: Janek Šafranovski, Marilin Leenurm


KÜLASTUSINFO

Autor Janek Šafranovski
Janek Šafranovski on turismivaldkonnas tegev olnud juba mitu aastat. Rebala muuseumi juhtimise kõrval on tema suur huvi artiklite ja lugude kirjutamine.